Rapsų ir kanolos rinkos naujinys

Naujinį parengė „ISTA Mielke GmbH“ – aliejinių augalų, aliejaus ir riebalų bei aliejinių rupinių analizių ir prognozių agentūra, įsikūrusi Hamburge, Vokietijoje. Svetainėje www.oilworld.de pateikiama daugiau informacijos apie įmonės profilį ir atskiras paslaugas.

Rapsų kainas palaiko palankios naujo derliaus prognozės. Didelės ES rapsų atsargų sumažėjimo pasekmės ir galimas didelis Australijos kanolos eksporto sumažėjimas privers ES perdirbėjus padidinti Kanados kanolos pirkimą 2024/25 m. pristatymui. Gegužės 23 d. Europos naujo derliaus rapsų kainos MATIF biržoje viršijo 500 EUR ir lapkričio mėn. pozicijoje sudarė 502,75 EUR. Dėl euro stiprėjimo JAV dolerio atžvilgiu ES rapsų kaina pakilo iki 545 JAV dolerių, t. y. 8 % per tris savaites ir pasiekė aukščiausią lygį nuo 2023 m. liepos mėn.  
Dėl 2024/25 m. prognozuojamo pasaulinio rapsų ir kanolos eksporto pasiūlos sumažėjimo ir didėjančios priklausomybės nuo Kanados kanolos reikės papildomų nepriklausomų kainų Europoje, kad būtų lengviau padidinti reikiamą importą. Gegužės 23 d. pabaigoje Europos rapsų kainos, palyginti su Kanados rapsų kainomis, buvo papildytos 38 JAV dolerių priemoka, t. y. prieš mėnesį jos buvo tik 16 JAV dolerių didesnės, tačiau vis dar per mažos, kad padengtų importo sąnaudas. 
ES rapsų importas 2024/25 m. liepą/birželį turės išaugti iki 6,9 mln. tonų, kad būtų sušvelnintas smarkus vidaus tiekimo nuosmukis, lyginant su 5,7–5,8 mln. tonų, kurios bus įvežamos šį sezoną. Tačiau eksportuotinas Ukrainos ir Australijos, kurios 2022/23 m. kartu tiekė 6,0 mln. t arba 88 % viso kiekio, perteklius kitą sezoną bus daug mažesnis, todėl Europos perdirbėjai bus priversti didinti Kanados kanolos pirkimą.
Australijos kanolos atsargos 2024/25 m. turėtų sumažėti maždaug 1,0 mln. t ir pasiekti 4 metų minimumą – 5,4 mln. t. Pranešama, kad dėl sausros Vakarų Australijoje rapsų sėja buvo prastesnė, nei iš pradžių apskaičiuota. Pasiūlą 2024/25 m. papildomai sumažins mažesnės seno derliaus atsargos spalio pradžioje. Naujausiais OIL WORLD skaičiavimais, 2024/25 m. Ukrainos eksporto pasiūla taip pat bus mažesnė. Tikėtina, kad dėl sumažėjusio pasėlių ploto ir rizikos, kad dėl mažesnių sąnaudų antrą sezoną iš eilės derlius bus mažesnis už vidutinį, eksportuotinas perteklius sumažės maždaug 0,3 mln. t.

 
Neseniai praėję lietūs gerokai pagerino Kanados kanolos auginimo perspektyvas. Tikimasi, kad šių metų derlius sieks apie 20,3 mln. tonų (palyginti su 18,3 mln. tonų 2023 m.), o tai sudaro prielaidas kitą sezoną gerokai padidinti realizaciją. Nors dabartinės Kanados produkcijos perspektyvos pasaulio rinkos požiūriu yra gera žinia, ūkininkų pardavimai bus esminis svyravimo veiksnys, kurį reikės stebėti artimiausiais mėnesiais, nes norint atgaivinti Kanados rapsų importo paklausą pasaulyje, reikės koreguoti santykines kainas.
Pastaruosius du sezonus pasaulinėje rinkoje užfiksuotas augalinių aliejų perteklius 2023/24 m. mažės. Oil WORLD spėja, kad pasiūla sumažės 2024 m. balandžio–rugsėjo mėn., nes prognozuojama, kad aštuonių rūšių aliejaus gamyba pasaulyje padidės tik 2,1 mln. t, palyginti su 3,2 mln. t 2023/24 m. spalio–kovo mėn. Gegužės 23 d. rapsų aliejaus kaina Roterdame pakilo iki daugiau kaip 1100 JAV dolerių, t. y. 5 % per pastarąsias dvi savaites ir pasiekė aukščiausią lygį per 10 mėnesių. Panašu, kad sezoniškai mažėjantis rapsų sėklų perdirbimas ir kito sezono tiekimo sumažėjimo perspektyvos jau daro įtaką rinkos nuotaikoms ir kainoms kaimyniniuose regionuose.

2024.05.27

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)