Rapsų ir kanolos rinkos naujinys

Dėl mažėjančios pasiūlos Europoje ir augančių augalinio aliejaus kainų pasaulyje ES rapsų kainos grynųjų pinigų ir ateities sandorių rinkose lapkričio mėn. kilo. Netolimo pristatymo kainos Šiaurės Vokietijoje lapkričio 1-21 d. vidutiniškai siekė 568 JAV dolerius – 13 % daugiau nei 2024 m. rugpjūčio mėn. ir aukščiausią mėnesio lygį nuo 2023 m. vasario mėn. Tuo tarpu importuojamų JAV sojų kainos Roterdame šį mėnesį iki šiol buvo 439 JAV doleriai, tik 4 % didesnės nei 2024 m. rugpjūčio mėn. ir padidino rapsų priemoką už sojas. 
Tačiau tolesnis kainų didinimas, palyginti su dabartiniu lygiu, atrodo neišvengiamas, kad būtų pasiektas 1) reikiamas paklausos ribojimas ir 2) skatinamas ūkininkų pardavimas bei mažinamos atsargos.
Manoma, kad 2024/25 m. pasaulinė rapsų produkcija bus dar mažesnė, nei tikėtasi iš pradžių.  Remiantis „OIL WORLD“ duomenimis, peržiūrėjus Kanados, Australijos ir 27 ES valstybių narių rapsų gamybos apimtis ir jas pakoregavus, šį sezoną pasaulyje bus pagaminta 75,4 mln. t rapsų (4,4 mln. t mažiau nei prieš metus).

 
Sumažėjusios senojo derliaus atsargos, perkeltos į naująjį sezoną (1,0 mln. t), padidins pasaulinės pasiūlos nuosmukį iki 5,4 mln. t, todėl 2024/25 m. paklausos didėjimas bus neišvengiamas. Dėl išankstinių pardavimų (daugiausia 27 ES valstybėse narėse ir Ukrainoje) 2024 m. liepos–rugsėjo mėn. pasaulio rapsų perdirbimas viršijo praėjusių metų lygį, todėl didžioji dalis reikalingo rapsų kiekio sumažinimo bus atidėta iki 2025 m. sausio–birželio mėn.
OIL WORLD prognozuoja, kad ES rapsų perdirbimas 2024/25 m. liepą–birželį sumažės maždaug 1,5 mln. tonų arba 6 %, darant prielaidą, kad rekordinis importas sieks 7,28 mln. tonų (padidėjimas 0,9 mln. tonų, palyginti su ankstesniais metais), smarkiai sumažės eksportas iki tik 0,26 mln. tonų (sumažėjimas 0,4–0,5 mln. tonų) ir dar labiau sumažės ES rapsų atsargos iki 2025 m. birželio pabaigos. 
Rapsų kainas taip pat palaiko augalinių aliejų trūkumas pasaulinėje rinkoje. Šiuo metu prognozuojama, kad pasaulinė aštuonių pagrindinių augalinių aliejų gamyba šį sezoną padidės tik 2,2 mln. tonų, o tai yra mažiau nei pusė 2023/24 m. užfiksuoto augimo. Situaciją dar labiau apsunkina metinis pradinio atsargų kiekio sumažėjimas 1,3 mln. tonų, lyginant su rekordinėmis atsargomis (+2,6 mln. tonų) 2023 m. spalio pradžioje. Šis pasiūlos sumažėjimas gali apriboti pasaulinio suvartojimo augimą iki maždaug 2,7 mln. tonų 2024/25 m. spalio–rugsėjo laikotarpiu, palyginti su 8,6 mln. tonų praėjusiais metais. Pasaulinė rinka turės susidurti su sudėtingu uždaviniu – pakankamai riboti paklausą.
Tai kontrastuoja su pakankamomis sojų atsargomis pasaulyje 2024/25 m. Pasaulinė sojų produkcija šiuo metu vertinama 423,5 mln. tonų, 28 mln. tonų daugiau nei praėjusį sezoną. Pietų Amerikos sojų derliaus perspektyvos yra palankios – daugumoje auginimo regionų dirvožemio drėgmės atsargos yra pakankamos. Po vėluojančio sezono pradžios sėja sparčiai įsibėgėjo. Sojų kainoms įtaką daro grynųjų pinigų ir ateities sandorių rinkos, o tai taip pat mažina sojų rupinių kainas. Be to, galimas dar didesnis kainų mažėjimas dėl numatomo reikšmingo pasaulinės produkcijos pertekliaus. Pasaulinė priklausomybė nuo sojų, taip pat nuo sojų aliejaus ir rupinių, sparčiai didėja.

2024.11.25

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)