Rapsų ir kanolos rinkos naujinys

Naujinį parengė „ISTA Mielke GmbH“ – aliejinių augalų, aliejaus ir riebalų bei aliejinių rupinių analizių ir prognozių agentūra, įsikūrusi Hamburge, Vokietijoje. Svetainėje www.oilworld.de pateikiama daugiau informacijos apie įmonės profilį ir atskiras paslaugas.

Lapkričio pradžioje Europos rapsų kainos atsigavo. Šiuo metu palankūs išorės veiksniai, visų pirma neaiškios grūdų ir aliejinių augalų sėklų eksporto iš Juodosios jūros regiono perspektyvos, taip pat augančios augalinio aliejaus kainos, nusveria nepalankias rapsų ir kanolos pasiūlos bei paklausos perspektyvas. Sojų aliejaus kainos kelia aukštyn kitų augalinių aliejų ir aliejinių sėklų kainas. Sojos aliejaus pasiūla trijose pagrindinėse eksportuojančiose šalyse mažėja. 
Pasaulinė rapsų ir kanolos produkcija dar labiau auga, nei buvo tikėtasi iš pradžių, ir dabar prognozuojama, kad 2022/23 m. ji sieks rekordinį 76,2 mln. tonų, t. y. 9,6 mln. tonų arba 14 proc. per metus daugiau. Šiuo metu Australijos rinkos įverčiai vis dar labai skiriasi, o pagrindinis svyruojantis veiksnys, į kurį reikia atkreipti dėmesį, yra liūčių ir vietinių potvynių padarytos žalos mastas rytiniuose auginimo regionuose. Mūsų nuomone, šiais metais dar labiau padidinus plotą 0,4 mln. ha, tikėtina, kad derlius padidės bent iki 7,1 mln. t (palyginti su 6,9 mln. t 2021 m.), darant prielaidą, kad vidutinis derlingumas sumažės apie 8 %.  
Taip pat padidinome Kanados, Rusijos ir JAV derliaus įverčius. Tikėtina, kad Indijoje šį sezoną rapsų pasėlių plotai ir toliau didės, priešingai nei iš pradžių manėme, kad jie sumažės, todėl šį sezoną derlius gali išlikti nepakitęs – apie 10,3 mln. t. 
Padidėjusi produkcija sudaro prielaidas pasauliniam rapsų ir kanolos eksportui 2022/23 m. atsigauti maždaug 3,5 mln. tonų. Liepos–rugsėjo mėn. eksportas beveik nepakito ir sudarė 3,6–3,7 mln. t, o labai sumažėjusį eksportą iš Kanados (dėl neįprastai mažų senų pasėlių atsargų) kompensavo didesnis kiekis iš Australijos. Tačiau pasaulinė rapsų ir kanolos importo paklausa pastaraisiais mėnesiais akivaizdžiai atsigavo, o tai paskatino smarkiai sumažėjusios kainos. Kanados atsargų papildymas jau padidino eksportą rugsėjo antroje pusėje ir spalio mėnesį. Tikimasi, kad ši tendencija išliks ir likusią šių metų dalį bei 2023 m. sausio–birželio mėn.    
Tikimasi, kad šį sezoną rapsų ir kanolos importas pasaulyje labiausiai padidės Kinijoje. Pastaruoju metu buvo pranešta apie palyginti didelius Kanados kanolos pirkimus eksportui į Kiniją. Šį sezoną po neįprastai žemo praėjusių metų lygio atsigavimas taip pat prognozuojamas Pakistane ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose. 
Kanados kanolos kainas pastaruoju metu skatino didėjanti paklausa tiek šalies perdirbimo pramonėje, tiek pagrindinėse importuojančiose šalyse, taip pat augančios pasaulinės augalinio aliejaus kainos. Kanados rapsų kainas taip pat stiprina kylančios JAV augalinio aliejaus kainos, dėl kurių rapsų aliejaus priemoka Vankuveryje, palyginti su rapsų aliejumi Šiaurės Vakarų Europoje, gerokai padidėjo. 
Tačiau dabartinės rinkos kainos vis dar laikomos pervertintomis, nes šį sezoną pasaulyje rapsų sėklų pasiūla yra rekordinė – daugiau kaip 82 mln. tonų. Pasaulinis rapsų perdirbimas gali padidėti apie 5 mln. t ir 2022/23 m. liepos/birželio mėn. pasiekti rekordinį 69–70 mln. t kiekį, o tai reiškia, kad sezono pabaigoje pasaulinės atsargos dar turėtų padidėti 3–4 mln.t. 

 

2022.11.07

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)