Rapsų rinkos naujienos

Naujausias žinias parengė „ISTA Mielke GmbH“ – aliejinių augalų, aliejaus ir riebalų, rupinių analizės ir prognozių agentūra, įsikūrusi Hamburge, Vokietijoje. Svetainėje www.oilworld.de pateikiama daugiau informacijos apie įmonę ir jos teikiamas paslaugas.

Paskutinę rugsėjo savaitę rapsų kainos Europoje toliau augo ir rugsėjo 30 d. Šiaurės Europoje pasiekė naują aukščiausią lygį – 656 EUR, t. y. 4,5 % daugiau nei prieš savaitę ir gerokai daugiau nei prieš metus (apie 380–390 EUR).
Rugsėjo mėn. vidutinės kainos, palyginti su ankstesniu mėnesiu, padidėjo 8 % ir pasiekė rekordinį 602 EUR lygį, šiek tiek viršydamos gegužės mėn. užfiksuotą lygį, kai neįprastai mažų seno derliaus rapsų atsargų ES situacija sutapo su sumažėjusiu kanadietiškos kanolos įvežimu.      Šiuo metu su ES rapsų sėklų kompleksu siejami pagrindiniai kainų augimo veiksniai nusveria išorinius kritimo veiksnius, t. y. tikėtiną augalinių aliejų (visų pirma palmių ir saulėgrąžų aliejų) pasiūlos atsigavimą pasaulyje, todėl rapsų sėklų ir rapsų aliejaus kainos artimiausiu ir vidutinės trukmės laikotarpiu išlieka aukštos, o priemokos – gerokai didesnės už kitų aliejinių augalų sėklų ir augalinių aliejų kainas.

 

Nepriklausomą ES rapsų kainų stiprumą taip pat atspindi didėjanti priemoka už JAV sojų pupeles Roterdame, kuri rugsėjo mėn. siekė 153 JAV dolerius ir buvo didžiausia per daugiau nei 10 metų. Tai galima palyginti su 10–45 JAV dolerių nuolaidomis, užfiksuotomis 2020/21 m. lapkričio–vasario mėn.
Nepaisant šiek tiek didesnės nei iš pradžių tikėtasi vietinės produkcijos, Europos perdirbėjams šį sezoną pasaulinėje rinkoje vis tiek reikės pirkti bent 5,0–5,5 mln. tonų rapsų ir kanolos, todėl artimiausiu ir vidutinės trukmės laikotarpiu reikės didelių kainų priemokų. Įdomu pažymėti, kad tokios šalys kaip Pakistanas, Japonija ir Jungtiniai Arabų Emyratai pastaraisiais mėnesiais ir toliau importavo palyginti didelius rapsų ir kanolos kiekius, nepaisant gerokai padidėjusių kainų.
Rapsų kainas šiuo metu taip pat palaiko auganti rapsų aliejaus vertė. Prie rapsų aliejaus trūkumo prisidės ir neįprastai mažas Kanados kanolos aliejaus derlius 2021–22 m. Rinkos dalyviai atidžiai stebės oficialią rugsėjo ir spalio mėn. perdirbimo statistiką, kad sužinotų, kokią įtaką vidutinei aliejaus išeigai iš 2021 m. kanolos derliaus turės šių metų dideli karščiai ir sausra.
Kanados grūdų komisijos paskelbti preliminarūs duomenys rodo, kad vidutinis šių metų kanolos derliaus aliejingumas sumažėjo 2,7 punkto ir sudaro tik 41,4 %. Atsižvelgiant į dabartinį Kanados kanolos perdirbimo įvertinimą, kuris 2021/22 m. rugpjūčio/liepos mėn. buvo apie 8,6 mln. t (t.y.1,8 mln. t mažesnis), tokio dydžio sumažėjimas sąlygoja 220-240 tūkst. t. mažesnę Kanados kanolos aliejaus gamybą.

2021 m. spalio 04 d.

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)