Rapsų rinkos naujienos

Naujausias žinias parengė „ISTA Mielke GmbH“ – aliejinių augalų, aliejaus ir riebalų, rupinių analizės ir prognozių agentūra, įsikūrusi Hamburge, Vokietijoje. Svetainėje www.oilworld.de pateikiama daugiau informacijos apie įmonę ir jos teikiamas paslaugas.

2020 m. spalio 12 d.

Neaiški rapsų aliejaus paklausa tarp ES biodyzelino gamintojų 2020 m. spalio/gruodžio mėn. ir 2021 m. sausio/kovo mėn. apribojo ES rapsų sėklų kainų kilimą per keturias savaites iki spalio 8 d., po to, kai pagyvėjo saulėgrąžų produktų rinka ir greitai laukiama sojos rinkos pagyvėjimo.   
Pastaraisiais metais maždaug 5,6–5,9 mln. t rapsų aliejaus buvo naudojama kaip žaliava biodyzelino gamybai, o tai atitinka 57–59% viso Europos rapsų aliejaus suvartojimo. Ypač žiemos mėnesiais, siekiant atitikti kokybės parametrus esant žemai temperatūrai, reikalinga didelė RME dalis. Tačiau šiuo metu sezoninis rapsų aliejaus poreikio padidėjimas vargiai tikėtinas, nes visoje Europoje kasdien auga COVID-19 infekcijos lygis, kuris, jei nebus greitai sustabdytas, artimiausiomis savaitėmis gali priversti bent iš dalies nutraukti veiklą įvairiose šalyse.

 

Visiškai priešingai, saulėgrąžų sėklų ir jų produktų kainos pastarosiomis savaitėmis augo dėl mažesnės, nei tikėtasi iš pradžių, gamybos Juodosios jūros regione. Tikėtina, kad tai artimiausiais mėnesiais paskatins kanolos perdirbimą keliose pagrindinėse importuojančiose šalyse. Savaitę iki spalio 8 d. rapsų aliejaus nuolaida, palyginti su saulėgrąžų aliejumi, padidėjo iki 90 USD, palyginti su 2019 m. spalio mėn. 140–150 USD priemoka, ir tai atspindi skirtingas rinkos tendencijas. 

Tačiau atsižvelgiant į šių metų nepakankamą vidaus rapsų sėklų produkciją ir poreikį rekordiniam mažiausiai 6,2 mln. tonų ES rapsų ir kanolos importui 2020/21 m. liepos/birželio mėn., didėjanti paklausa pasaulyje palaiko ES rapsų kainas, todėl artimiausiais mėnesiais patraukli importo marža išsilaikys. 
2021 m. perspektyva: žieminių rapsų sėja šiais metais neatitiko lūkesčių įvairiose ES šalyse, todėl neigiama situacija iš dalies panaikino prognozuotą bendros situacijos pagerėjimą dėl Vokietijos ir Baltijos šalių atsigavimo. Preliminarūs situacijos Prancūzijoje duomenys rodo dar didesnį rapsų auginimo nuosmukį, o įvairūs rinkos dalyviai prognozuoja mažesnius nei 1,0 mln. ha plotus, palyginti su šiemet nuimtais 1,1 mln. ha ir 2018 m. spalio mėn. rekordiniais plotais – 1.62 mln. ha. Bulgarijoje žieminių rapsų sėja spalio pradžioje buvo 38% mažesnė už sėjos lygį tuo pačiu metu pernai.  
Ukrainoje rapsų gamyba turėtų dar labiau sumažėti 2021 m. dėl dirvožemio drėgmės trūkumo labai vėlavo žieminių javų ir rapsų sėja rugsėjį ir spalio pradžioje. Vargu ar žemės ūkio ministerijos planas 2020 m. žieminiams rapsams skirti 1,0 mln. ha bus įgyvendintas. Tačiau didelis importo į ES poreikis palaiko kainas ir paskatino ūkininkus sėti rapsus pasibaigus rekomenduojamai datai. 

 OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)