Rapsų ir kanolos rinkos naujinys

Naujinį parengė „ISTA Mielke GmbH“ – aliejinių augalų, aliejaus ir riebalų bei aliejinių rupinių analizių ir prognozių agentūra, įsikūrusi Hamburge, Vokietijoje. Svetainėje www.oilworld.de pateikiama daugiau informacijos apie įmonės profilį ir atskiras paslaugas.

Gruodžio antroje pusėje rapsų kainos Europoje toliau augo ir vidutinė mėnesio kaina šiaurės Europoje pasiekė naują maksimalų lygį – 727 EUR, t. y. 6 % daugiau nei lapkričio mėn. ir beveik 80 % daugiau nei prieš metus. Per pirmuosius šešis 2021/22 prekybos metų mėnesius kainos nuo rugpjūčio mėn. užfiksuoto žemiausio lygio (528 EUR) šoktelėjo 200 EUR ir 2021 m. liepos-gruodžio mėn. vidutinė kaina pasiekė rekordinį 630 EUR lygį (palyginti su 394 EUR prieš metus).  

 

Pirmuosius šešis 2021/22 m. sezono mėnesius dėl didelės išankstinės realizacijos reikės gerokai pakoreguoti poreikį 2022 m. sausio-birželio mėn., visų pirma Vidurio Europoje, kur perdirbėjai turi ribotas galimybes įsigyti importuotų rapsų ir kanolos.

Preliminarūs ES-27 ir Jungtinės Karalystės perdirbimo duomenys rodo, kad lapkričio mėn. rapsų perdirbimas per metus padidėjo dar 5 %. Kaip nurodėme gruodžio  mėnesiniame leidinyje „OIL WORLD“, 2021/22 m. liepą-birželį ES rapsų perdirbimas turėtų sumažėti maždaug 0,8 mln. t dėl nepakankamos vidaus gamybos ir sumažėjusios eksporto pasiūlos pasaulinėje rinkoje. Tačiau liepos/lapkričio mėn. perdirbimas viršijo praėjusių metų lygį.

Šiuo metu ES rapsų komplekso kainų augimo rodikliai nusveria kainų  mažėjimo išorės veiksnius, t. y. tikėtiną augalinių aliejų pasiūlos atsigavimą pasaulyje, todėl rapsų ir rapsų aliejaus kainos artimiausiu metu ir vidutinės trukmės laikotarpiu išliks stabilios ir gerokai didesnės už kitų aliejinių augalų sėklų bei augalinių aliejų kainas. Vis dėlto bus įdomu stebėti, kaip rinkai pavyks pereiti nuo itin riboto tiekimo 2022 m. sausio-liepos mėn. prie numatomo gausesnio tiekimo 2022/23 m. sezoną.

Pranešama, kad palyginti didelės rapsų kainos ir puikios 2021 m. gautos pajamos iš hektaro paskatino žieminių rapsų sėją 27 ES valstybėse narėse. Pirmojoje preliminarioje prognozėje numatome, kad bendras 2022 m. pasėlių plotas (įskaitant vasarinius rapsus) padidės iki 5,6-5,7 mln. ha, t. y. pasieks aukščiausią 4 metų lygį, o per metus padidės 0,3 mln. ha, arba 6 proc.

Tai sudaro prielaidas ES-27 rapsų gamybai akivaizdžiai atsigauti 1,0-1,3 mln. t ir kitais metais pasiekti 18,3-18,6 mln. t, t. y. penkerių metų rekordą, tačiau vis dar atsiliekantį nuo 2017 m. užregistruoto 19,8 mln. t kiekio. Žinoma, artimiausiais mėnesiais svarbiausias svyruojantis veiksnys, kurį reikės stebėti, bus orų pokyčiai, t. y. galimi nuostoliai žiemą, taip pat drėgmės atsargos pavasarį.

Tačiau bendras ES rapsų plotas vis dar yra gerokai mažesnis nei 5,8-6,3 mln. ha, pasėlių vidurkio sėto šešerius metus iki 2018 m. To priežastys yra įvairios. Pranešama, kad pastaraisiais metais dėl teisės aktų pakeitimų, susijusių su sėklų beicavimu, t. y. neonikotinoidų naudojimu, taip pat dėl trąšų naudojimo apribojimų buvo apribotas ir derliaus potencialas, o ūkininkai susidūrė su biurokratinė našta.

2021.01.04

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)