log

Rapsų rinkos naujienos

Naujausias žinias parengė „ISTA Mielke GmbH“ – aliejinių augalų, aliejaus ir riebalų, rupinių analizės ir prognozių agentūra, įsikūrusi Hamburge, Vokietijoje. Svetainėje www.oilworld.de pateikiama daugiau informacijos apie įmonę ir jos teikiamas paslaugas.

2021 m. kovo  23 d.

Aukštos Kanados kanolos kainos laikomos ES rapsų kainų palaikymo veiksniu. Per pirmąsias tris kovo savaites kainos Vinipege buvo su iki 25 JAV dolerių (kovo 22 d.) priemoka, lyginant su Europos rapsais gegužės mėn. Naujo derliaus pozicijose (lapkritis) Kanados kanolos nuolaida sumažėjo tik iki 22 JAV dolerių per savaitę iki kovo 22 d. (lyginant su 32 JAV doleriais vasario 22 d.). Tačiau artimiausiomis savaitėmis ES rapsų kainos turės pakilti, lyginant su Kanados kanola, kad antroje metų pusėje būtų užtikrinta importo marža.    Sumažėjus pradinėms atsargoms ir produkcijai padidėjus geriausiu atveju 0,4–0,5 mln. t, tikėtina, kad ES rapsų importas padidės 2021/22 m. liepos/birželio mėn. Šiam sezonui formuojasi rekordiniai 6,5–6,6 mln. t importo kiekiai (iki 0,5 mln. t), iš kurių apytiksliai 1,9–2,0 mln. t – iš Kanados. Praktiškai nedidėjant Rytų Europos šalių eksporto atsargų kiekiui ir pradedant naujo derliaus Australijos kanolos eksportą tik gruodžio mėn., 2021 m. liepos/gruodžio mėn. vėl reikės didelių Kanados kanolos kiekių.

 

 

Tikimasi, kad 27 ES valstybių narių rapsų ir kanolos importas 2021 m. sausio/birželio mėn. viršys praėjusių metų kiekį. Preliminarūs prekybos duomenys rodo, kad per 11 savaičių iki kovo 11 dienos importo kiekiai padidėjo 0,4 mln. t arba beveik 50%.
Didelis 0,64 mln. tonų Kanados kanolos eksportas lapkritį/gruodį atsispindėjo dideliame ES importe, daugiausia sausio mėn. Vėliau Australijos kanolos importas ir toliau didėjo, o nuo sausio pradžios bendras kiekis tapo 0,68 mln. t. Tikimasi, kad Australijos kanolos įvežimai į ES uostus dar augs balandžio ir gegužės mėnesiais. Manoma, kad didelis importo iš Australijos atsigavimas greičiausiai atsvers numatomą Kanados kanolos įvežimo sulėtėjimą, o 2021 m. sausio/birželio mėn. bendras ketverių metų rekordas sieks 3,0–3,1 mln. t (lyginant su 2,5 mln. t prieš metus).
Preliminarūs sektoriaus duomenys patvirtina, kad vasario mėnesį ES-27 ir JK vyko intensyvus rapsų perdirbimas. Apskaičiuota, kad perdirbtas kiekis 2,0 mln. t viršijo praėjusių metų lygį 4–5%, o tai reiškia ketvirtą iš eilės apimties didėjimo mėnesį.
Pranešama, kad gausus Australijos ir Kanados kanolos įvežimas į ES ir perdirbimo atnaujinimas Erith (vienoje didžiausių spaudyklų JK) padidino kombinuotą rapsų perdirbimą ES ir JK šiais metais. Didelis ES rapsų aliejaus eksportas į Kiniją taip pat palaikė perdirbimo maržas.

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)