Rapsų rinkos naujienos

Naujausias žinias parengė „ISTA Mielke GmbH“ – aliejinių augalų, aliejaus ir riebalų, rupinių analizės ir prognozių agentūra, įsikūrusi Hamburge, Vokietijoje. Svetainėje www.oilworld.de pateikiama daugiau informacijos apie įmonę ir jos teikiamas paslaugas.

2020 m. balandžio 27 d.

Smunkanti rapsų aliejaus paklausa smarkiai apsunkina ES rapsų perdirbimą, todėl šiuo metu biržos kainų kilimo poveikis ES rapsų kainoms pablogėjusioje pasėlių perspektyvoje yra ribotas. Naujausi „Oil World“ vertinimai rodo, kad ES perdirbimas sumažės mažiausiai 0,9 mln. t arba daugiau kaip 15% praėjusių metų lygio iki maždaug vos 4,6 mln. t 2020 m. balandžio – birželio mėnesiais, ir tai bus žemiausias lygis per dvylika metų. 

 

Staigiai sumažėjusi dyzelino paklausa mažina rapsų aliejaus kaip biodyzelino žaliavos poreikį Europoje. Europos perdirbėjai iš dalies pakoregavo savo gamybos apimtis, padidindami kasmetinį mažėjimą šiam ketvirčiui.  Atsižvelgiant į staigų vartojimo nuosmukį, šiuo metu Europos rapsų aliejaus atsargos vis dar yra gana gausios ir belieka išsiaiškinti, ar eksporto rinka gali pasiūlyti tam tikrą papildomą paklausą. Tačiau šių metų rekordinis Kanados (genetiškai modifikuotos) kanolos importas kelia problemų aliejaus sunaudojimui ne energetikos sektoriuje.
Rapsų aliejaus kainos Europoje vis dar siūlo gana nemažus priedus, palyginti su sojos aliejumi, tačiau akivaizdu, kad atsargos nepardavinėjamos aktyviai, atrodo, kad gamintojai siekia išlaikyti pilnas talpyklas, atsižvelgdami į besiklostančią ribotų rapsų ir aliejaus atsargų situaciją Europoje 2020–21 m. ES-28 rapsų aliejaus sunaudojimas gali sumažėti 0,7 mln. t, o Kinijoje – 0,5 mln. t 2019–20 m. spalio – rugsėjo mėnesiais.
2020–2021 m. perspektyva: Dėl vėlyvų šalnų ir nenormaliai menko kritulių kiekio pagrindiniuose ES rapsų auginimo regionuose derliaus perspektyvos labai suprastėjo. Visų pirma nepalankios oro sąlygos paveikė Prancūziją, tačiau kritiškai mažas drėgmės kiekis taip pat atsiliepė kai kuriems Vokietijos, Lenkijos, Vengrijos ir Rumunijos regionams.
Priešingai prieš mėnesį prognozuotam situacijos pagerėjimui, dabar manome, kad ES rapsų produkcija sumažės 0,3 mln. t iki 14 metų žemiausio lygio – 16,7 mln. t 2020 m. Tačiau tai vis tiek reiškia, kad derliaus vidurkis padidės 2–3%, atsižvelgiant į dar labiau sumažėjusią žieminių rapsų sėją.
Šių metų Prancūzijos rapsų derliaus prognozę sumažinome 0,5 mln. t iki 3,6 mln. t, atsižvelgę į naujausią „Agreste“ plotų įvertinimą – 1,1 mln. ha ir 3,36 t/ha derlių (palyginti su 3,14 t/ha 2019 m.). Tačiau, jei bus patvirtinti pranešimai apie rapsų plotų sumažėjimą, gali tekti dar sumažinti prognozes. Ilgi laikotarpiai be lietaus taip pat gali sustabdyti derliaus vidurkio didėjimą.
Sąlygos pasėliams blogėjo ir Vokietijoje. Pakankamas kritulių kiekis maždaug iki kovo vidurio ir labai mažas ligotumas vis dar kėlė Vokietijos rapsų augintojų optimizmą, kad derlius šiais metais sieks 3,8–4,0 t/ha. Tačiau po to sekusios vėlyvos šalnos, kai kur net iki minus 7–8 laipsnių Celsijaus, taip pat neįprastai sausos ir šiltos oro sąlygos, atrodo, pristabdys situacijos gerėjimą ir šiais metais derliaus vidurkis bus 3,5–3,6 t/ha, o Vokietijos rapsų produkcija sieks tik apie 3,1 mln. t (palyginti su 2,8 mln. t 2019 m.).
Perėjimas nuo su kainų kritimu susijusios rapsų aliejaus paklausos prie tebesitęsiančio  sudėtingo apsirūpinimo naujo rapsų derliaus atsargomis kitą sezoną lems ES rapsų kainas ateinančiais mėnesiais. Taip pat tikėtina, kad šiais metais Ukrainos rapsų produkcija bus mažesnė, nei iš pradžių prognozuota – tai apribos ne GM rapsų pasaulinės rinkos pasiūlą ES rapsų perdirbėjams.

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)