Rapsų ir kanolos rinkos naujinys

Naujinį parengė „ISTA Mielke GmbH“ – aliejinių augalų, aliejaus ir riebalų bei aliejinių rupinių analizių ir prognozių agentūra, įsikūrusi Hamburge, Vokietijoje. Svetainėje www.oilworld.de pateikiama daugiau informacijos apie įmonės profilį ir atskiras paslaugas.

Pasaulinės rinkos rapsų ir kanolos kainos gali sumažėti. Tikėtina, kad dėl šiuo metu pagrindiniuose auginimo regionuose auginamų didelių derlių pasaulinė gamyba padidės maždaug 7-8 mln. tonų ir 2022/23 m. pasieks rekordinį 72-73 mln. tonų kiekį, o tai sumažins didelį pasiūlos trūkumą šį sezoną. Tačiau šiuo metu Ukrainos rapsų derlius vis dar vertinamas labai įvairiai – nuo mažiau kaip 2,0 mln. t iki daugiau kaip 3,0 mln. t, o pagrindinis svyruojantis veiksnys, į kurį reikia atkreipti dėmesį, yra plotų nuostolių mastas rytiniuose auginimo regionuose.  
Rinkos dalyviai, visų pirma Europos perdirbėjai, taip pat nerimauja dėl Ukrainos eksporto logistikos liepos ir rugpjūčio mėn. Nuo karo su Rusija pradžios vasario pabaigoje aliejinių sėklų ir grūdų eksportas iš Ukrainos uostų praktiškai sustojo. 
Liepos-rugsėjo mėn. iš Ukrainos paprastai importuojama apie 60-70% Europos rapsų, o per pastaruosius ketverius metus šis kiekis svyravo nuo 1,0 iki 1,7 mln. tonų. Išsekusios senojo derliaus kanolos atsargos gerokai sumažins Kanados eksporto pasiūlą iki 2022 m. derliaus nuėmimo pradžios rugpjūčio mėn. pabaigoje, o tai dar labiau sumažins pagrindinių importuojančių šalių perdirbėjams komerciškai prieinamus kiekius. 
Toks neapibrėžtumas šiuo metu vis dar palaiko naujo derliaus rapsų ir kanolos ateities sandorius Kanadoje ir ES. Tačiau kainos, balandžio paskutinę savaitę pasiekusios rekordines aukštumas, artimiausiais mėnesiais turėtų sumažėti, nebent pablogėjus oro sąlygoms Kanadoje ir Australijoje vidutinis kanolos derlius sumažėtų žemiau dabartinių įverčių.
Europos rapsų kainas taip pat palaikė augančio augalinio aliejaus kainos po to, kai Indonezijos vyriausybė nuo balandžio 28 d. laikinai uždraudė palmių aliejaus ir susijusių produktų eksportą. Indonezijos prekybos protekcionizmas reiškia tolesnį eskalavimą po to, kai Rusijos invazija į Ukrainą pastarosiomis savaitėmis smarkiai apribojo daugiausia saulėgrąžų aliejaus pasiūlą pasaulinėje rinkoje. Pastaraisiais metais Indonezija ir Ukraina buvo didžiausia ir trečia pagal dydį augalinio aliejaus eksportuotojos, bendra jų dalis sudarė beveik 40 % pasaulinio augalinio aliejaus eksporto.
Dideli padariniai jaučiami ir pramoninėse šalyse – tiek maisto, tiek energetikos sektoriuose. Europos biodegalų pramonė labai priklauso nuo panaudoto kepimo aliejaus ir POME (palmių aliejaus gavybos liekanų) kaip žaliavų, kurioms Indonezijos eksporto draudimas, tikėtina, taip pat turės įtakos. Alternatyvų, galinčių kompensuoti laikiną šių prekių importo apimčių sumažėjimą, beveik nėra. 

2022.05.02

OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)