log

Rapsų rinkos naujienos

Naujausias žinias parengė „ISTA Mielke GmbH“ – aliejinių augalų, aliejaus ir riebalų, rupinių analizės ir prognozių agentūra, įsikūrusi Hamburge, Vokietijoje. Svetainėje www.oilworld.de pateikiama daugiau informacijos apie įmonę ir jos teikiamas paslaugas.

2020 m. gruodžio 21 d.

ES rapsų kainos šiuo metu yra nepakankamos. Kanados kanolos ateities sandorių (sausio pozicija)  vertė gruodžio 17 d. išaugo iki 615,20 Kanados dolerių – tai yra aukščiausias kaimyninių pozicijų lygis per septynerius metus. Nuolatinis didelis Kanados rapsų išpardavimas ir augančios augalinio aliejaus kainos yra pagrindinės priežastys, dėl kurių rapsų ateities sandoriai Vinipege per pastarąsias 30 dienų padidėjo 9 proc..

 

Tai skyrėsi nuo ES rapsų ateities sandorių tendencijos pagal MATIF. Vasario mėn. sutartis gruodžio 17 d. buvo 413,00 eurai (lyginant su 410,25 eurų lapkričio 17 d.). Šios skirtingos kainų tendencijos žymiai sumažino Kanados kanolos importo į ES pelningumą. ES ateities sandorių priemoka siekė tik 21 JAV dolerį, lyginant su 55 JAV dolerių prieš mėnesį, o didžiausia buvo 94 JAV doleriai 2020 m. liepos pradžioje.
Dėl dabartinių kainų ES Kanados kanolos importas nėra patrauklus. Užtat ES spaudyklos vartoja daugiau šalyje pagamintų rapsų, o dėl to artimiausiais mėnesiais atsargos sparčiau mažės ir  ES rapsų kainos pakils.
Šį sezoną Europos Sąjungoje (pastaba: vis dar su Jungtine Karalyste) rapsų atsargos vis mažėja. Naujausi OIL WORLD duomenys rodo, kad gruodžio mėn. pabaigoje ES rapsų atsargos sumažės maždaug 0,8–0,9 mln. t dėl mažesnės vidaus produkcijos, sumažėjusio importo (visų pirma iš Ukrainos) ir palyginti intensyvaus perdirbimo.
Tačiau 2021 m. sausio/birželio mėn. ES turėtų smarkiai išaugti Australijos kanolos importas, o antroje sezono pusėje bendras rapso kiekis iš trečiųjų šalių padidės iki aukštesnio lygio. Tikimasi, kad šį sezoną ES Australijos kanolos importas bus 1,9–2,0 mln. t (lyginant su 0,86 mln. t 2019/20 m. liepos/birželio mėn.). Tuo tarpu importas iš Ukrainos ir Kanados greičiausiai praėjusių metų lygio nebepasieks. Norint, kad importas išaugtų, reikės aukštų ES rapsų kainų trumpuoju ir vidutinės trukmės laikotarpiu.
Per pastaruosius du sezonus ES-28 biodyzelino gamybai kasmet sunaudodavo maždaug 0,6 mln. t saulėgrąžų aliejaus. Tačiau, dėl didelių priemokų, šios žaliavos energetikos sektoriuje tapo nekonkurencingos. Taigi Europos biodyzelino gamintojams, norint pakeisti saulėgrąžų aliejų, 2020/21 m. spalio/rugsėjo mėn. reikia didesnių rapsų aliejaus ir kitų žaliavų kiekių. Tikėtina, kad tai artimiausiais mėnesiais papildomai palaikys ES rapsų ir rapsų aliejaus kainas.  

 OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)