Suomija

Suomija

„BlackGrain“: rapsų baltymų proveržis žmonių mityboje?

„Avena Nordic Grain“, priklausanti Suomijos maisto pramonės grupei „Apetit“, sukūrė naują, tvarų, augalinių baltymų skaidulų ingredientą: „BlackGrain“ iš geltonųjų rapsų laukų. Nuo 2017 m. jie kūrė naujuosius rapsų baltymų ir skaidulų miltelius, kurie yra gaminami iš sėklų išspaudų, patentu apsaugoto proceso pagalba. Taigi, bendrovė nori pateikti rinkai naują augalinį baltymą, kurio anksčiau nebuvo įmanoma gauti. „BlackGrain“ yra „trys viename“ augalų baltymų (33–43 %), maistinių skaidulų (33–43 %) ir kapsuliuoto rapsų aliejaus (14,22 %) derinys. Be to, jo sudėtyje yra visos būtinos aminorūgštys, omega-3 riebalų rūgštys ir tokie mineralai kaip kalcis ir magnis. Naujo maisto produkto pasiūlymas dabar bus perduotas Europos Komisijai, kuri, tikimasi, priims sprendimą dėl leidimo išdavimo iki 2021 m. pradžios.

Šaltinis: https://www.foodnavigator.com/Article/2020/08/13/Apetit-develops-first-of-its-kind-rapeseed-protein-BlackGrain, 27.08.2020
Didžioji Britanija

Didžioji Britanija

Prastas rapsų derlius JK

Rapsų derlius šiuo metu Jungtinėje Karalystėje yra prastas, nes apskaičiuotas derliaus vidurkis yra tik 2,6 – 3,0 t/ha, vertinant pagal tuos laukus, kuriuose buvo nuimtas derlius. Šiuo metu jis yra 14–26 % mažesnis, lyginant su 5 metų vidurkiu – 3,5 t/ha. Toks rezultatas yra dėl prasto pasėlių išsivystymo, kenkėjų (rapsinių spragių, balandžių, šliužų) padarytos žalos, o vėliau – dėl prasto pasėlių peržiemojimo. Gegužės mėn. jau buvo nurašyta apie 70 – 75 Kha, tačiau yra ir gerų derlingumo rezultatų – 4,7 t/ha, kur pasėlių vystymosi buvo tinkamas arba vėliau pasėti rapsai buvo mažiau paveikti kenkėjų. Kitais atvejais derlius sumažėjo iki 0,5 t/ha.

Šaltinis: AHDB harvest report 2-2020 (2020 m. rugpjūčio 11 d.), 27.08.2020
Kanada

Kanada

Rinkos informacija: „Kanados rapsų kainos smarkiai išaugo, krovinių siuntėjams randant slaptų būdų prasibrauti į Kiniją“

Kanada yra didžiausia pasaulyje kanolos augintoja. Kadangi didžiausia aliejinių kultūrų pirkėja Kinija nuo 2019 m. kovo mėn. blokavo dviejų Kanados eksportuotojų rapsų siuntas, likusi rinkos dalis turėtų būti gerai aprūpinta, tačiau eksportuotojai randa aplinkinių būdų prasiskverbti į Kiniją. Kinija tiesiogiai perka iš Kanados mažiau, ji pirko kanolos aliejų iš Europos, Rusijos, Australijos ir Jungtinių Arabų Emyratų, o dalis šio aliejaus buvo pagaminta iš Kanados kanolos, taigi Kanados kanolos kainos, per beveik dvejus metus, išaugo iki aukščiausio lygio. Tiesą sakant, Kanados kanolos eksportas į Kiniją per 11 mėnesių laikotarpį iki birželio mėnesio sumažėjo 45 % per metus, tačiau bendras rapsų eksportas šoktelėjo 9 %, o tai pasiekti padėjo trigubai padidėję pardavimai į Prancūziją ir dvigubai padidėjusios siuntų į JAE apimtys. Visuotinė kanolos aliejaus paklausa taip pat paskatino Kanados aliejaus spaudėjus sparčiai perdirbti rapsus, o dėl pasėliams nepalankių orų ir vabzdžių atakų Europoje taip pat pakilo kainos (prognozuojama, kad rapsų produkcija Europos Sąjungoje ir Didžiojoje Britanijoje nukris iki žemiausio lygio per beveik 13 metų, koks buvo 2019 m.).

Šaltinis: https://www.agriculture.com/markets/newswire/like-gold-canadian-canola-prices-spike-as-shippers-find-back-door-to-china?s=09, 27.08.2020
Vokietija

Vokietija

Rapsų derliaus ir produkcijos vertinimai Vokietijoje pagerėjo

Remiantis naujausia Vokietijos derliaus prognoze (DRV), šių metų žieminių rapsų derlius, auginimo plotas ir produkcija bus didesni nei manyta anksčiau. Manoma, kad šalies vidurkis dabar sieks 3,54 t/ha, tai yra 7 % daugiau nei praėjusiais metais. Dabartinės RAPOOL derliaus stebėsenos metu, kuriame iki šiol dalyvavo 290 ūkininkų, naudojant RAPOOL veisles vidutinis derlius siekė 4,2 t/ha, o tai taip pat reiškia tokį pageidautiną derlingumo padidėjimą, palyginus su praėjusiais metais. Be to, apie 80 % ūkininkų teigė, kad RAPOOL veislės neišgulė ir yra labai tvirtos. Daugiau nei 70 % respondentų taip pat patvirtino, kad RAPOOL veisles lengva ar net labai lengva kulti.

Šaltinis: DRV 6. Ernteschätzung August 2020 RAPOOL Erntemonitoring (07.08.2020), 27.08.2020
Baltarusija

Baltarusija

Naujas rekordinis derlius Baltarusijoje nuteikia optimistiškai kitam sėjos sezonui

Baltarusijos Respublikos žemės ūkio ir maisto ministerija neseniai paskelbė naują 2020 m. derliaus įvertinimą. Baltarusijos žieminių rapsų augintojai pasiekė 2,5 t/ha (+ 0,4 t/ha, palyginti su 2019 m.), o tai yra didžiausias derlingumas nuo 2014 m. Po kelerių sunkių metų, esant nepalankioms auginimo sąlygoms, ūkininkai ėmė vis labiau vertinti aukštesnį naujų rapsų hibridų derlingumo lygį ir rodo vis didesnį norą investuoti į tvarią gamybą. Tai artimiausiais metais stabilizuos rapsų auginimo plotus didėjančia tendencija.

Šaltinis: https://mshp.gov.by/disp/cxcvod.pdf, 27.08.2020
Australija

Australija

Grūdų rinkos siekia, kad Australija sumažintų deficitą Europoje

Tikimasi, kad ateinančio 20/21 m. sezono Europos rapsų importo paklausa dar kartą viršys rekordinį praėjusio sezono lygį. Taigi importo iš Australijos paklausa galėtų būti padvigubinta, nes ne tik pačios ES produkcijos dėl sausros vėl trūksta, bet ir kitų šalių, iš kurių ES paprastai importuoja daug rapsų sėklų, derlius bus nedidelis (Ukraina). Be to, Kanados rapsai ES yra mažiau paklausūs dėl GMO. Nepaisant laikinai sumažėjusios biodyzelino paklausos, šis Europos apsirūpinimo rapsais trūkumas padėjo išlaikyti kanolos kainas.

Šaltinis: https://foodmag.com.au/grain-markets-look-to-australia-to-fill-european-shortfall/, 27.08.2020