log
Kanada

Kanada

Dėl didelės paklausos tarptautinėse rinkose 2021 m. kanolos plotai didės

Nepaisant didėjančių plotų 2021 m., kanolos pasiūla išliks nepakankama dėl didelės tarptautinės paklausos. Remiantis pirmosiomis Žemės ūkio ministerijos Otavoje rinkos ekspertų prognozėmis, derliaus plotai turėtų išaugti iki 8,7 mln. hektarų (+ 3 proc., lyginant su 2020 m.). Gamyba padidės 6 proc. – iki 19,9 mln. tonų, tai bus 3-ioji didžiausia produkcijos apimtis po 2018 ir 2019 m. pasiektų rekordų. Nors dėl gausios produkcijos tuo metu prekių kainos buvo ribotos (326 €/t), matome, kad rinkos aplinka pasikeitė dėl intensyvios paklausos pasaulinėje rinkoje. Pasekmė yra ta, kad vidutinė einamųjų prekybos metų kaina siekia apie 408 €/t. Dabartinį eksporto lygį daugiausia pakylėjo Kinijos ir Europos Sąjungos poreikiai, iki naujo, beveik 11 mln. tonų lygmens (+ 7%, lyginant su praėjusiais metais). Dėl istoriškai mažų, vos 1,2 mln. tonų atsargų iki 2021 m. vidurio, jau prognozuojama, kad ateinančiais metais eksportas ir toliau liks ribotas.

Šaltinis: https://www.agrarzeitung.de/markt/markt-news/marktausblick-2021-canola-am-weltmarkt-begehrt-94490, 15.02.2021
Jungtinė Karalystė

Jungtinė Karalystė

Ar dėl klimato pokyčių reikalingas platesnis rapsų žydėjimo laikotarpis?

Klimato kaita ir temperatūros kilimas per pastaruosius 30 metų paankstino žydėjimo pradžią 10 dienų. Tuo pačiu metu susiduriame su vis didesne žalos rizika dėl vėlyvųjų šalnų žydėjimo metu. John Innes centro ir Aberistvito (JK) universiteto Biologijos, aplinkos ir žemės ūkio mokslų instituto (IBERS) mokslininkai gilinasi į molekulinius mechanizmus, leidžiančius pasėliams sinchronizuoti žydėjimą su palankiomis žydėjimui sąlygomis. Bendro tyrimo  metu nustatyta, kad žydėjimas pagrįstas kelių genų dinamika. Geresnis šios dinamikos supratimas padeda mokslininkams kurti veisles, kurios geriau auga konkrečioje aplinkoje.

Šaltinis: https://www.jic.ac.uk/news/oilseed-rape-research-challenges-previous-thinking-on-flowering-time/, 15.02.2021
Ukraina

Ukraina

Ar Ukraina praras importo į ES lyderio pozicijas?

Ukrainos rapsų gamyba po poros pelningų metų susiduria su naujais sunkumais. Dėl staigaus rapsų pasėlių ploto sumažėjimo ir didelės papildomos gamybos rizikos, Ukraina gali netekti didžiausios rapsų eksportuotojos į ES pozicijos 2021–22 prekybiniais metais. 2021 m. derliui rapsais buvo užsėta vos 880.000 hektarų (- 27%, lyginant su praėjusiais metais). Pagrindinės sumažėjusių plotų priežastys buvo nepalankios oro sąlygos ir nedidelis 2020 m. derlingumas. Be to, rapsų kainos ne taip sparčiai kilo lyginant su pasauliniais kainų pokyčiais: nors rapsų kaina iki lapkričio pabaigos pakilo 6 proc., kviečiai pabrango 37 proc. per tą patį laikotarpį. Remiantis dabartine susirūpinimą keliančia situacija dėl laukų kokybės, produkcijos vertinimai svyruoja tik nuo 1,7 mln. tonų iki 2,1 mln. tonų. Tai reiškia, kad prognozuojama, jog Ukrainos eksportas vėl sumažės 2021/2022 m., o tai sukomplikuos situaciją Europos rapsų rinkoje, nes paprastai Ukraina patenkindavo pusę Europos importo paklausos. 

Šaltinis: https://www.argusmedia.com/en/news/2164004-ukraine-to-lose-lead-on-eu-rapeseed-import-market, 15.02.2021
Jungtinė Karalystė

Jungtinė Karalystė

Vasariniai rapsai – naujas patrauklus variantas 2021 m. sėjomainoje

Remiantis kainų kilimo rodikliais pasaulinėse augalinio aliejaus rinkose, rapsai per paskutines savaites pasiekė naujus ES daugiamečius rekordus, geras ateities perspektyvas patvirtina ir 2021 m. derliaus prognozės. Tai verčia tradicinės sėjomainos planavimą aukštyn kojomis, atsiranda naujas potencialus kandidatas intensyvioms javų sėjomainoms - vasariniai rapsai. Sarah Hawthorne (DSV selekcininkė) pabrėžia pasėlių mitybos poreikių skirtumus: „pavasarį pasėtiems rapsams naudingesnė organinio N mobilizacija dirvožemyje, kadangi didžiausias poreikis N atsiranda vėliau, sezono metu, kai dirvožemis yra šiltesnis ir aktyvesnis“. Būtina paminėti, kad jau nuo aštuntojo dešimtmečio pradžios RAPOOL selekcininkai kuria tokias naujas veisles kaip MENTHAL – pirmąjį kopūstiniam šaknų gumbui atsparų hibridą Europoje, kuris taip pat pasižymi dideliu atsparumu biotiniam ir abiotiniam stresui. 

Šaltinis: https://www.thescottishfarmer.co.uk/arable/19045582.dsv-says-time-take-fresh-look-spring-osr/, 15.02.2021
Lenkija

Lenkija

Naujo gausaus rinkinio registracijos 2021/22 m.

Paskutinio registracijos posėdžio metu RAPOOL Polska pristatė 3 naujus hibridus, skirtus Lenkijos rinkai 2021/2022 m. METROPOL, DESPERADO ir CONDOR išplės gausų aukšto produktyvumo veislių rinkinį Lenkijos rapsų augintojams. Visi 3 hibridai pasižymi atsparumu TuYV, kuris yra vis labiau privalomas siekiant gauti didelį derlių Lenkijos sąlygomis. Be to, DESPERADO ir CONDOR pasižymi įtikinamu Rlm7 atsparumu fomozei ir stipria augalų sveikata. DESPERADO veislė - atspari sėklų išbyrėjimui iš ankštarų, tuo būdu geriau apsaugojamas derlius. Pastaraisiais metais derliaus stabilumas tampa vis svarbesnis kriterijus renkantis veislę.

Šaltinis: Poland, RAPOOL Polska, January 2021, 15.02.2021
Vengrija

Vengrija

Rapsų situacija sudėtinga, bet jie vis tiek yra pelningiausi aliejiniai augalai Vengrijoje

Metiniai Vengrijos žemės ūkio ekonomikos ne pelno instituto (AKI) pelningumo rodikliai labai gerai parodo sudėtingas gamybos sąlygas laukuose. Nors susidomėjimas rapsais šiek tiek sumažėjo dėl mažesnio derliaus 2018–2019 m., tačiau jie vis dar yra labai patrauklūs, lyginant su kviečiais, kukurūzais, saulėgrąžomis ir soja. Analizuojamu laikotarpiu nuo 2015 iki 2019 m. rapsai vidutiniškai duodavo 208 €/ha pajamų (be subsidijų), ir užima 2 vietą po kukurūzų (228 €/ha). Rapsai, duodami 47 €/ha daugiau už saulėgrąžas, dar kartą patvirtina savo, kaip vertingiausio aliejinio augalo, poziciją.

Šaltinis: Hungary, Institute of Agricultural Economics Nonprofit Ltd. (AKI), January 2021, 15.02.2021