Dėl nepakankamų atsargų rapsų kainos 2025–2026 m. greičiausiai išliks stabilios. Dėl iš dalies didelio sausringumo Kanadoje ir Australijoje bei palankių augalinio aliejaus paklausos perspektyvų Šiaurės Amerikoje rapsų ir kanolos kainos per savaitę iki birželio 19 d. smarkiai išaugo. Naujo derliaus kanolos kainos ICE biržoje pasiekė naują rekordą – 744 Kanados dolerius, tai yra 9 % daugiau nei birželio 5 d.
Prognozuojama, kad 2025–2026 m. pasaulinės rapsų ir kanolos atsargos dar labiau sumažės, nes numatomas pasaulinės gamybos padidėjimas 1,8 mln. tonų bus daugiau nei kompensuotas sumažėjusiomis senojo derliaus atsargomis, perkeltomis į naują sezoną (3,5 mln. tonų mažiau nei prieš metus). Ukrainos, Australijos ir Kanados rapsų produkcija, kuri 2024 m. sudarė 90 % pasaulio eksporto, 2025/26 m. turėtų sumažėti 1,4 mln. tonų iki 4 metų minimumo – 27,9 mln. tonų, atitinkamai sumažėjant ir pasaulio eksportui.
ES rapsų kainos šiuo metu svyruoja tarp numatomo vidaus gamybos atsigavimo, kuris, kaip prognozuojama, sieks 2,4 mln. tonų, ir artėjančio trūkumo pagrindinėse eksportuojančiose šalyse 2025–2026 m. Tai visų pirma pasakytina apie Ukrainą, kurioje šiais metais gamyba turėtų sumažėti 0,7 mln. tonų iki penkerių metų minimumo – 3,0 mln. tonų. Situaciją dar labiau komplikuoja grėsmė, kad Ukraina įves eksporto muitus, siekdama apsaugoti vietos perdirbėjus. Šį sezoną taip pat numatomas žymus Australijos eksporto apimčių sumažėjimas. Šiais metais Australijos kanolos plotai, kaip pranešama, sumažėjo iki ketverių metų minimumo, o tai riboja šių metų derliaus potencialą, ypač jei reikalingi lietūs netrukus neiškris.
Remiantis Australijos meteorologijos tarnybos birželio 5 d. paskelbta informacija apie sausrą, kai kuriose Vakarų Australijos dalyse užregistruotas mažiausias kritulių kiekis per visą stebėjimo istoriją. Atitinkamai pablogėjo dirvožemio drėgmės atsargos, o tai kelia grėsmę pasėlių augimui. Šiuo metu prognozuojame, kad 2025/26 m. Australijos kanolos derlius sumažės iki 6,10 mln. tonų, o tai bus mažiausias rodiklis per pastaruosius 5 metus ir 5 % mažesnis nei praėjusiais metais.
Kanados aliejaus gamintojai greičiausiai pasinaudos nepakankamu augalinio aliejaus tiekimu JAV 2025–2026 m., po to, kai birželio 13 d. EPA pasiūlė 2026 m. dar labiau padidinti atsinaujinančio kuro naudojimą JAV. Nors naujausias pasiūlymas numato 50 % sumažinti RIN vienetus, generuojamus iš importuotų užsienio žaliavų pagamintam biokurui, vis dėlto tikimės, kad Kanados kanolos aliejaus importas į JAV žymiai atsigaus ir išstums sojos aliejų iš JAV maisto rinkos.
Birželio 20 d. „OIL WORLD“ prognozavo, kad 2025 m. Kanados kanolos derlius bus 18,8 mln. tonų (palyginti su 19,1 mln. tonų 2024 m.), remiantis 8,75 mln. ha plotu (palyginti su 8, 85 mln. ha 2024 m.) ir atsižvelgdama į dabartinį drėgmės išteklių išsekimą, prognozuoja, kad vidutinis derlius sumažės iki mažiausio per pastaruosius ketverius metus lygio.
Kainų prognozė: Manoma, kad rapsų aliejus bus parduodamas už didesnę kainą nei saulėgrąžų aliejus, sojų aliejus ir palmių aliejus. Dėl numatomo tolesnio pasaulinio tiekimo mažėjimo 2025–2026 m. bus neišvengiamas paklausos ribojimas. Rapsų kainos bus didesnės už sojos ir saulėgrąžų kainas. Atsižvelgdama į numatomą pasiūlą ir paklausą bei kainų perspektyvas, „OIL WORLD“ prognozuoja, kad 2025 m. rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais šiaurės pusrutulio ūkininkai padidins rapsų pasėlių plotus, siekdami padidinti rapsų produkciją 2026 m. vasarą. Išsamesnė analizė pateikiama „OIL WORLD Annual 2025“ leidinyje.
2025.06.23
OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)