Europos rapsų kainoms vidutiniu laikotarpiu ir toliau bus daromas spaudimas, nes gresiančius gamybos nuostolius Kanadoje ir Australijoje atsveria šių metų gausus Ukrainos rapsų derlius. Pastaraisiais mėnesiais skirtingi pasaulinės pasiūlos ir paklausos pagrindai labai pakeitė santykines rapsų kainas. Gresiantis produkcijos trūkumas Kanadoje, taip pat didėjanti aliejų ir riebalų paklausa JAV, siekiant ambicingų biodegalų gamybos tikslų – dėl ko, tikėtina, situacija bus palankesnė ne Kanados kanolos eksportui, o vietiniam perdirbimui – šiuo metu kontrastuoja su toliau didėjančia ES rapsų pasiūla 2023/24 m.
Šių metų kanolos derliaus Kanadoje ir Australijoje įverčiai vis dar labai skirtingi, o iš dalies didelės sausros poveikį vidutiniam derliui šiuo metu sunku įvertinti. Naujausiais „OIL WORLD“ skaičiavimais, 2023/24 m. pasaulyje bus pagaminta 74,7 mln. t rapsų ir kanolos, t. y. 3,9 mln. t mažiau nei prieš metus. Tačiau tai su kaupu kompensuos sezono pradžioje smarkiai padidėjusios atsargos – maždaug 15,3 mln. t (5,3 mln. t daugiau), todėl 2023/24 m. rapsų ir kanolos atsargos pasaulyje padidės iki rekordinio 90 mln. t kiekio.

Šių metų ES rapsų derlius yra mažesnis nei iš pradžių tikėtasi – 19,6 mln. t, tačiau vis tiek 0,33 mln. t didesnis nei pernai. Pagrindiniuose auginimo regionuose derliaus nuėmimas jau artėja prie pabaigos. Prancūzijos, Vokietijos, Baltijos šalių ir Švedijos derliaus sumažėjimą tik iš dalies kompensavo didesnis nei tikėtasi derlius Rumunijoje. Tačiau Rumunijoje vis dar labai skiriasi tiek pasėlių ploto, tiek vidutinio derliaus įverčiai.
Dėl sparčiai didėjančio importo ir mažesnio, nei iš pradžių tikėtasi, ES rapsų perdirbimo 2023 m. sausio/birželio mėn., kurį pristabdė ES biodyzelino sektoriaus krizė, 2022/23 m. sezono pabaigoje ES rapsų atsargos smarkiai išaugo – apytikriai 1,8 mln. t (palyginti su 1,0 mln. t prieš metus). Tikėtina, kad dėl to 2023/24 m. pradžioje rapsų atsargos vidaus rinkoje padidės iki daugiametės 21,4 mln. t, t. y. 1,1 mln. t daugiau nei per metus ir daugiau nei 4,0 mln. t daugiau nei 2019/20 m. liepos/birželio mėn.
Per pirmąsias 8 2023/24 m. sezono savaites rapsų eksportas buvo daug mažesnis, nei tikėtasi iš pradžių. Labiausiai smuko eksportas į Jungtinę Karalystę. Priešingai, ES rapsų eksportas (iš Rumunijos) į Kanadą iki šiol šį sezoną šoktelėjo iki 42 tūkst. t, o tai paskatino neįprastai didelė ES rapsų nuolaida Kanados kanolos atžvilgiu.
Rugpjūčio antroje pusėje Europos rapsų aliejaus kainas palaikė didėjantys pelnai už RME. Per tris dienas iki rugpjūčio 28 d. regiono kainos Roterdame buvo 1050-1060 JAV dolerių, todėl priemoka už saulėgrąžų aliejų ir neapdorotą palmių aliejų (abiem atvejais CIF Roterdame) padidėjo iki 114 JAV dolerių. Tai įvyko po neįprastai didelių 20-50 JAV dolerių nuolaidų balandžio ir gegužės mėn., kai dėl krizės biodyzelino sektoriuje Šiaurės Vakarų Europoje laikinai susidarė rapsų aliejaus pasiūlos perteklius. Vėliau dėl gerėjančių pelnų Europoje vėl padidėjo rapsų perdirbimo apimtys. FEDIOL paskelbti preliminarūs duomenys (vis dar įskaitant Jungtinę Karalystę) rodo, kad rapsų perdirbimas ES metai iš metų didėja daugiau kaip 30 % liepos menėsį.
2023.08.31
OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)