Ateinančiomis savaitėmis svarbiausiose šalyse augintojose sezoniškai mažėjanti pasiūla, taip pat oro sąlygos ir 2025 m. kanolos sėjos tempai Kanadoje ir Australijoje bei geopolitiniai įvykiai bus pagrindiniai kainas lemiantys veiksniai, kurie turės įtakos ir Europos rapsų kainoms. Šiuo metu pasaulinėje rapsų rinkoje vyksta perėjimas nuo santykinai ribotų senojo derliaus atsargų prie didesnės 2025/26 m. pasiūlos.
Dėl tebesitęsiančio didelio Kanados eksporto ir kylančios JAV sojos aliejaus kainos balandžio antroje pusėje Kanados kanolos kainos kilo. Balandžio 28 d. senojo derliaus kainos ICE (gegužės mėn. pozicija) sudarė 694,80 Kanados dolerio, t. y. per dvi savaites pakilo 5 %. Europos rapsų kainos nuo balandžio 14 d. Matif biržoje padidėjo 2,0%, o JAV dolerio ekvivalentu – tik 1%, nes jas ribojo silpnas JAV doleris.
Pranešama, kad ES rapsų kainos priemoka pasaulinės rinkos atžvilgiu padidėjo, todėl ES rapsų perdirbėjai padidino Kanados kanolos pirkimą. Pranešama, kad mažėjanti saulėgrąžų sėklų ir aliejaus pasiūla taip pat lėmė perdirbimo pajėgumų perorientavimą į rapsus. Tai ypač pasakytina apie Bulgariją, kur 2025 m. balandžio/birželio mėn. smarkiai išaugo Kanados kanolos importas ir perdirbimas.
„OIL WORLD“ prognozuoja, kad 2024/25 m. liepos/birželio mėn. rapsų ir kanolos importas į ES-27 pasieks naują rekordą – 7,42 mln. t (palyginti su 6,18 mln. t prieš metus), o perdirbtų sėklų kiekis sumažės 1,2–1,3 mln. t (visa tai 2025 m. sausio/birželio mėn.). Manoma, kad dėl sparčiai augančios importo paklausos iš ES ir Kinijos pasaulinės prekybos rapsais ir kanola apimtys 2024/25 m. padidės iki rekordinio 20 mln. t kiekio, t. y. maždaug 2,0 mln. t daugiau nei prieš metus. Dėl sumažėjusio vidaus tiekimo Ukrainoje ir Australijoje 2024/25 m. liepos/birželio mėn. bendras šių dviejų pagrindinių eksportuojančių šalių tiekimas sumažės maždaug 1,3 mln. t, todėl padidės priklausomybė nuo Kanados kanolos.
Pagrindinių sėklų aliejų kainų tvirtumas kontrastavo su palmių aliejaus kainų nuosmukiu pastarosiomis savaitėmis. Palyginti didelės kainos lėmė smarkų paklausos ribojimą 2024/25 m. spalio–kovo mėn. laikotarpiu, kurio prireikė dėl ryškiai sulėtėjusio gamybos augimo. Šiuo metu „OIL WORLD“ prognozuoja, kad per visą sezoną aštuonių pagrindinių aliejaus rūšių gamyba pasaulyje padidės tik 1,6 mln. t, palyginti su 5,0 mln. t 2023/24 m.
Dėl prasto kainų konkurencingumo šį sezoną Europos Sąjungoje, Argentinoje, Brazilijoje, Indonezijoje, Malaizijoje, Indijoje, Kinijoje ir kitose šalyse biodyzelino gamyba ir suvartojimas yra gerokai mažesni už potencialą. Šie pokyčiai paveikė rapsų aliejaus kainas ES, apribodami rapsų sėklų kainų augimą, nepaisant santykinai mažos senojo derliaus pasiūlos.
2025.04.29
OIL WORLD (ISTA Mielke GmbH, Hamburg)